okucie E czerwona

Dynamiczny rozwój branży budowlanej w Polsce zachęca do otwierania własnych działalności. Każdy, kto prowadzi własną firmę, powinien być świadom wpływu, jaki nowoczesne rozwiązania mają na jakość pracy. Budowa domu to skomplikowany, składający się z wielu etapów proces. Chcąc zadowolić potencjalnego Klienta, warto zwrócić uwagę na realizację nawet pojedynczych elementów. Jednym z podstawowych działań na początkowych etapach wznoszenia domów i budynków jest szalowanie — jest to proces polegający na przygotowaniu formy, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej. Istnieją różne rodzaje szalunków. Jednym z nich są szalunki stropowe. Ich zadaniem jest podtrzymanie całej konstrukcji do momentu, aż beton stężeje. Należy jednak pamiętać, że prawidłowe deskowanie stropu wymaga uprzedniego przygotowania. Wszystkie elementy zestawu szalunkowego, takie jak chociażby dźwigar szalunkowy, powinny być odpowiednio przygotowane. Czym jest szalowanie stropowe i jakie rozwiązania są wykorzystywane w celu uzyskania zadowalającego efektu?

Zanim kupisz odpowiednie dźwigary – znaczenie szalowania stropowego.

Chcąc zbudować wielopiętrowy budynek z betonu, warto pamiętać o zastosowaniu odpowiednich technologii. Choć większość współczesnych rozwiązań budowlanych pozwala na stworzenie stropu bez konieczności szalowania, tak istnieją systemy, które wymagają przeprowadzenia tej czynności. Szalowanie stropowe polega na ułożeniu warstw będących pokryciem ścian budynku. Szalunki służą do podtrzymywania stropów żelbetowych. Ich podstawowym zadaniem jest zapobiegnięcie deformacjom mieszanki do momentu jej zastygnięcia. Usprawniają proces wznoszenia obiektu i zwiększają poziom bezpieczeństwa pracowników na placu budowy. To właśnie dzięki nim można uformować odporną na uszkodzenia, wytrzymałą konstrukcję, a sam demontaż szalunków jest możliwy dopiero po tym, jak beton zastygnie. W kontekście budowy kluczową kwestią pozostaje jednak dobór odpowiednich elementów, takich jak np. dźwigar h20. Poniżej przedstawiamy niektóre komponenty, które stosuje się podczas szalowania stropowego.

Dźwigar h20 i inne elementy do szalowania stropowego

Niezależnie od rozmiaru obiektu, niezwykle ważną rzeczą, o której warto pamiętać, jest odpowiednie wyposażenie. Sama funkcjonalność szalunków związana jest z jakością elementów, z których są one złożone. Odpowiedni dobór nie tylko wpłynie na trwałość budynku, ale i na bezpieczeństwo podczas wykonywania pracy. Z czego mogą składać się szalunki stropowe? Dużą rolę w konstrukcji odgrywają dźwigary, zwane również dokami budowlanymi. To elementy nośne, których zadaniem jest przenoszenie ciężaru wiążącej się mieszanki betonowej na podpory. Służą jako podparcie i mocowanie szalunków stropowych. W branży budowlanej najczęściej stosuje się dźwigary stropowe, jednak części te produkowane są z innych surowców. Duże znaczenie posiadają także podpory budowlane. Służą do przenoszenia obciążenia konstrukcji budynku na niższe partie. Trzecim istotnym elementem są płyty trójwarstwowe. Stanowią one zabezpieczenie przed wyciekaniem betonu. Każdy, kto chce przygotować się do szalowania, powinien mieć świadomość, że samo zagadnienie to jest złożone i w zależności od czynników, takich jak np. rodzaj materiału, proces możesz może się różnić. Innymi akcesoriami wchodzącymi w skład kompletnego zestawu szalunkowego są głowice prętowe (lub kątownikowe), trójnogi oraz paleta transportowa.

Korzyści wynikające z zastosowania dźwigarów stropowych i innych elementów

Proces szalowania stropowego niesie za sobą dużą ilość korzyści. Przede wszystkim wiąże się z oszczędnościami, które wynikają z faktu szybkiego przebiegu prac. Transportowanie zestawu szalunkowego dzięki paletom i koszom transportowym, nie stanowi żadnego problemu. Przed właściwym rozpoczęciem szalowania każdy, komu zależy na tym, by praca przebiegła po jego myśli, powinien poświęcić czas na dobór odpowiednich elementów. Aspekt ten posiada niezwykle duże znaczenie nie tylko w kontekście jakości inwestycji, ale i bezpieczeństwa potencjalnych właścicieli konstrukcji, która jest wznoszona.